Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. zpráva 25. 11. - 29. 11. 2019

24. 11. 2019

12. ZPRÁVA 25. 11. – 29. 11. 2019

  • V posledních 14 dnech proběhly naše společné konzultace k 1. čtvrtletí. Jsem ráda, že jsem mluvila s Vámi se všemi, děkuji Vám za prima spolupráci J.
  • V pondělí 25. 11. nás čeká program „Spolupracující třída“ s pozvaným odborníkem.
  • Připomínám, že do pondělí 2. 12. je nutné kvůli plavání odevzdat „Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte…“ potvrzený od lékaře (podrobnosti viz minulá zpráva). Děkuji všem, kteří potvrzení už přinesli.
  • Na 1. plavání pojedeme ve středu 4. 12. Od pondělí 2. 12. bude platit nový rozvrh hodin, v hodinách pondělní TV budeme nahrazovat alespoň část hodin, o které přijdeme ve středu plaváním.

Pondělní nový rozvrh: ČJ, AJ, M, ČJ, HV, přičemž někdy místo HV budeme mít podle potřeby matematiku. V průběhu tohoto týdne Vám pošlu k plavání ještě další podrobné informace.

K VÝUCE:

  • DÚ v pondělí 25. 11. – ukázat doma sešit „Diktáty a kontrolní práce“ a modré desky s KP z matematiky (2krát), doplnit pečlivě všechny opravy. Sešit a KP, prosím, podepište. Děkuji.

Český jazyk: Všechny děti moc chválím, pěkně se naučily básničku „Tvrdé souhlásky“. Tvrdé souhlásky umí všichni zpaměti vyjmenovat, teď musí ještě natrénovat vědomé psaní y/ý po nich. V tomto týdnu si přidáme už i souhlásky měkké a doplňování a psaní i/í ve slovech, uč. str. 42 – 44. Psaní i/y budeme trénovat několik týdnů, pro děti bude učivo těžší, budou se muset rozhodnout, jaké i/y se bude ve slově psát. Doposud jsme procvičovali pouze y/ý po tvrdých souhláskách…Pravopis budeme vždy zdůvodňovat (rohy – napíšeme tvrdé y, protože h je tvrdá souhláska). V průběhu týdne dostanou děti sadu 4 barevných kartiček (červenou = samohlásky, modrou = souhlásky tvrdé, žlutou = souhlásky měkké a zelenou = souhlásky obojetné, přičemž barvy kartiček nejsou voleny náhodně, ale tvoří systém, který by měl dětem pomáhat s pravopisným učivem i v budoucnu). Tyto kartičky budou děti používat ve škole i doma jako pravopisné „pomocníky“ a postupně se naučí všechny samohlásky a souhlásky vyjmenovat nazpaměť. Napíšeme si dva diktáty, zatím „pouze“ na doplňování y/ý.

Čtení: Všichni si vyzkoušeli číst 1 minutu doma natrénovaný text z čítanky (měří se rychlost a správnost čtení). Třída se pohybuje ve velkém rozmezí od 26 – 96 slov. O tom, jak je na tom Vaše dítě, jsem s každým z Vás pohovořila na KH. Prosím o pravidelné čtení doma nahlas 10 – 15 minut co nejčastěji (nejlépe každý den). Za nějaký čas tuto „minutovou zkoušku“ opět zopakujeme a uvidíme, jak se kdo zlepšil. Děti začnu také hodnotit ze čtení neznámého = nového textu. Průběžně budeme také psát samostatné práce na pochopení textu. Začali jsme společně číst knihu Z deníku kocoura Modroočka. V době plaveckého výcviku (od příštího týdne) budeme mít čtenářskou dílnu vždy v pondělí 4. hodinu a společné čtení Modroočka ve středu po návratu z plavání.

Matematika: Na KH jste viděli, jak Vaše dítě zvládlo různé typy příkladů do 20 a slovní úlohy. Nyní již sčítáme a odčítáme do 100 celé desítky. V úterý a ve čtvrtek budeme psát krátké testy na známku -  příklady se závorkou. V tomto týdnu budeme učivo ještě procvičovat - hlavně slovní úlohy a nově si vysvětlíme zaokrouhlování na desítky (uč. str. 33, PS str. 30 – 33). Na pomoc s počítáním dostanou děti ode mě  tabulku s čísly 0 – 100, ve třídě máme i několik počítadel. Kdo má doma stovkové počítadlo, prosím, ať ho přinese do školy.  

Geometrie: První rýsování s pravítkem děti hodně bavilo J. Také DÚ – geometrický obrázek děti splnily pečlivě a opravdu rýsovaly s použitím pravítka. Budeme pokračovat v uč. str. 80 a 81, seznámíme se s pojmem bod. Na PL budou děti trénovat spojování bodů a práci s pravítkem.

Prvouka: Seznámili jsme se s nejznámějšími souhvězdími, děti je zvládly pospojovat podle vzoru i na PL. Povídali jsme si i o znameních zvěrokruhu. V novém učivu – mechy a lišejníky - nás tento týden čekají i různé pokusy, dokazující jejich význam v lese.

Přeji Vám krásný poslední listopadový týden a pohodovou 1. adventní neděli!              

                                                                                                    Petra Holubová